Základní Škola VápennáVápenná 262, 790 64 Vápenná, tel.: 584 439 085, e-mail: zs.vapenna@centrum.cz
Základní Škola Vápenná

Práce v Montessori

 

ČTVRTÝ VELKÝ PŘÍBĚH JE O PÍSMU

Stokrát za sebou napsat "Nebudu ve třídě vyrušovat", přepsat do sešitu stranu 5 až 20; těmito a podobnými dobrodiními jsme se v minulosti učili lásce k písmu. Vyvolala v nás "Máma mele maso" úžas nad největším vynálezem lidstva?

 

 Pojďme zkusit strohou zprávu o bůhvíodkud sebrané abecedě nahradit fascinujícím příběhem o vzniku písma. Od prvních znaků ze starověké Číny zaznamenaných v želvím krunýři, klínového písma v hliněných destičkách starých Sumérů a obrázkového písma egypťanů až po řeckou alfabetu a v současnosti nejrozšířenější latinku. Těmito a dalšími mílníky historie písma nás provedla tajemná postava v plášti...

VE TŘÍDĚ ZASAHOVALI ZÁCHRANÁŘI!

To, co se o první pomoci mnohdy dovídáme až ze zkušeností v průběhu života, měly děti možnost slyšet už nyní z úst zapálené zdravotnice Líby Šubové. Se svými pomocníky ze zdravotnického kroužku nás paní Líba provedla zásadami první pomoci od přivolání sanitky, obvazování ran až po masáž srdce a umělé dýchání.

V duchu Montessori přístupu však nezůstalo u pouhého výkladu, ale vše jsme si vlastníma rukama hned vyzkoušeli. A tak se ruličky s gázou točili, resuscitační panna nadskakovala a zapadlé jazyky vytahovaly. I když pardon, děti by nás jistě opravily, vytahování jazyků je totiž minulostí, to nejdůležitější je správný záklon hlavy.

 

DRAHOKAMY KATKY PREISOVÉ

Poslední květnový den za námi přišel vzácný host. Známá rychlebská výtvarnice Katka Preisová se ujala vedení výtvarné výchovy a provedla děti několika výtvarnými technikami. Ústřední roli při tvorbě hrály nevšední a krásné kameny, které dětem posloužily jako inspirace pro jejich výsledné dílo.

JEŠTĚ JEDNOU O LIDSKÉM TĚLE - ZAOSTŘENO NA ORGÁNY

Případnému návštěvníku vápenského lesa se v pátečních dopoledních hodinách nabízel velmi nevšední pohled. Žaludek visící ze stromu, srdce napíchnuté na větvi, plíce pohozené na pařezu. To vše pečlivě zalaminované a spolu s dalším vzdělávacím materiálem nachystané na nevinnou aktivitu zaměřenou na poznávání orgánů v lidském těle. Děti mačkaly balónek s pískem, foukaly do sáčku, přivoněly si k láhvi šampaňského, řešily rébus a jednoduchým způsobem se tak seznámily s konkrétní vlastností každého orgánu. Zůstane jim toho v hlavách více než po pozorném přečtení textu v učebnicích? Co myslíte?

O LIDSKÉM TĚLE

Stehenní kost, lýtkový sval, krevní oběh, tenké střevo. Nechceme toho po dětech moc? Ano, a snad by to tak u dětí této věkové kategorie mělo být. Marie Montessori vysledovala u dětí ve věku od šesti do dvanácti let velký hlad po informacích a touhu přicházet věcem na kloub. Zkušení Montessori praktici říkají, že co se dítě nenaučí v tomto období velké vnímavosti, to se později naučí jen stěží.

 

TŘETÍ PŘÍBĚH KOSMICKÉ VÝCHOVY O PŘÍCHODU ČLOVĚKA NA ZEMI

Nekonečný vesmír, sluneční soustava s hřejícím Sluncem, planeta Země s nerostným bohatstvím ve svém nitru a s životem kypícím na povrchu - zdá se, že vše je připraveno na velkou událost - příchod člověka na Zemi.

Nový obyvatel planety nedostal křídla jako ptáci, nedostal sílu jako lev, nemá vytříbený čich psa ani ostrý zrak orla, nemá instinkty jako ostatní živočichové. Dostal však dary jako nikdo jiný. Poznáte, které to jsou?

Publikováno: pátek 23. června 2017 08:51

Novinky

 

Kontakt

Základní škola Vápenná, okres Jeseník, příspěvková organizace

Vápenná 262, 790 64 Vápenná

tel: +420 584 439 085

mobil:

+420 584 439 085- ředitelna
+420 604 217 644 - zástupce ředitele
+420 732 546 744 - sborovna 1. stupeň
+420 731 217 455 - sborovna 2. stupeň
+420 775 148 121 - školní družina
+420 584 439 094 - mateřské škola

e-mail: zs.vapenna@jes.cz

IČO: 750 288 91

Datová schránka: mdm6hw

Organizace je zapsána v obchodním rejstříku u krajského soudu v Ostravě, v oddílu Pr, vložce č. 423

Provozováno CMS / E-shop (c)2020 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies