Základní Škola VápennáVápenná 262, 790 64 Vápenná, tel.: 584 439 085, e-mail: zs.vapenna@centrum.cz
Základní Škola Vápenná

Den otevřených dveří na okresním soudě

Den otevřených dveří Okresního soudu v Jeseníku pro žáky 9. tříd

Ve dnech 26. 5. a 9. 6. 2023 se na Okresním soudu v Jeseníku uskutečnil Den otevřených dveří pro žáky devátých tříd z okresu Jeseník. Programem byla prohlídka soudu, stručný výklad o činnosti soudu, justiční stráže a simulované hlavní líčení v trestní věci. Hlavní líčení sehráli soudce a zaměstnanci zdejšího soudu společně s jesenickými advokáty a státními zástupci.

Okresní soud v Jeseníku pořádal svůj historicky první den otevřených dveří pro mládež, kterého se zúčastnily základní školy z Jesenicka, jednalo se o ZŠ Bělá pod Pradědem, Mikulovice, Vápenná, Vidnava, Žulová a dále Gymnázium Jeseník. Žáci devátých tříd a studenti kvarty se v rámci Dne otevřených dveří dozvěděli základní informace o Okresním soudu v Jeseníku. Krátkou prezentaci své činnosti a zabezpečení soudu pro žáky připravila i justiční stráž. V rámci simulovaného hlavního líčení žáci shlédli projednání případu těžkého ublížení na zdraví, a to od přednesu obžaloby až po vyhlášení rozsudku, jeho odůvodnění a podání opravných prostředků. Program pro každou třídu trval jednu hodinu.

Hlavní líčení, v mírně zjednodušené formě, sehráli skuteční právní profesionálové – soudce, státní zástupci a advokáti. S podstatou jejich činnosti se tak mohli žáci seznámit v praxi a v podání skutečných představitelů své profese. Do projednávání věci se mohli žáci jako přísedící soudu i zapojit. Po skončení jednání měli žáci prostor klást dotazy jednotlivým aktérům, a to jak k věci samé, tak k jejich profesi.

V rámci krátkého výkladu pak zaměstnanci soudu žákům stručně přiblížili činnost soudců, dalších zaměstnanců soudu, historii soudu, sdělili jim, jaké věci soud projednává, jak se soudem komunikovat a jak si poradit v případě vlastních právních problémů a které právní profese kontaktovat, pokud si žáci nebudou vědět rady. Žákům také zaměstnanci soudu vysvětlili, proč je lepší se kontaktu se soudem nevyhýbat, a naopak proč s ním aktivně jednat a hájit svá práva.

Již při příchodu do budovy soudu pak žáci, jako každý návštěvník soudu, prošli povinnou kontrolou osob, věcí a zavazadel. V rámci exkurze se žáci dozvěděli o činnosti a úkolech justiční stráže a také si mohli prohlédnout některé z prostor a donucovacích prostředků, které má justiční stráž k dispozici.

Okresní soud děkuje za účast všem osobám, jež se podílely na přípravě a uskutečnění dne otevřených dveří, a to jak soudcům, tak zaměstnancům soudu, mimo ně pak jmenovitě státním zástupcům Okresního státní zastupitelství v Jeseníku, tedy Mgr. Petře Šeděnkové, Mgr. Tomáši Palčovi a Mgr. Jarmile Budinové a dále advokátům, tedy Mgr. Šárce Gondekové, Mgr. Šárce Zapletalové, Mgr. Ivanu Stránskému a Mgr. Michalu Havrilovi a dále panu Vítu Kurečkovi, DiS.

§§§

Publikováno: úterý 20. června 2023 15:12

Novinky

 

Kontakt

Základní škola Vápenná, okres Jeseník, příspěvková organizace

Vápenná 262, 790 64 Vápenná

tel: +420 584 439 085

mobil:

+420 584 439 085- ředitelna
+420 604 217 644 - Montessori
+420 731 217 455 - sborovna 2. stupeň
+420 775 148 121 - školní družina
+420 584 439 094 - mateřské škola

e-mail: zs.vapenna@jes.cz

IČO: 750 288 91

Datová schránka: b39mtc9

Organizace je zapsána v obchodním rejstříku u krajského soudu v Ostravě, v oddílu Pr, vložce č. 423

Provozováno CMS / E-shop (c)2023 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies